0

Јавување од Газа и анализа на глобалните политичко воени одлуки

Поглед на состојбата во Газа и политичките потези на глобалната шаховска табла.

Во овој Лавиринт гледаме уште едно ексклузивно јавување од Газа. Колегата Весам Табет раскажува за тоа како е да се биде новинар во најопасното место на Земјата.

Колегата Весам Табет има потреба од ваша помош. Секој што сака да помогне ве молиме стиснете тука.

Гостин во студиото аналитичарот Благојче Атанасовски со кого разговаравме за состојбата на Блискиот Исток и во Украина, но и за изборите во Европската Унија и за Балканската политика.

Според Атанасовски, Нетанјаху одамна ја има загубена поддршката на народот, а војната го отргна вниманието на јавноста од тоа незадоволство, се до последните протести кои ги прават роднините на киднапираните и студентите.

Што се однесува до апсењето Германци под сосмнение дека соработувале со кинеската тајна служба, Атанасовски вели дека тоа е во доменот на економскиот интерес на Кина која сака да го обнови „патот на свилата“.

Advertisement

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to top