0

Балканот ја потврди поддршката за Украина – Заканата од прелевање на жариштата се зголемува

Анализа со новинарот Сеад Ризвановиќ и репортажа од посетата на Зеленски самитот во Тирана

Гостин во ова издание на Лавиринт е колегата новинар Сеад Ризвановиќ со кого ги анализиравме состојбите на воените, но и потенцијалните жаришта како регионот Транснистрија во Молдавија. Ризвновиќ вели дека постои реална закана од прелевање на војната. Лавиринт беше и во Тирана да ја проследи првата посета на украинскиот Претседател Володимир Зеленски на Балканот. На самитот организиран од албанскиот премиер Еди Рама, присуствуваа сите балкански лидери, како и Претседателката на Молдавија Маја Санду. Претседателот на Северна Македонија Стево Пендаровски во куса изјава рече дека сите се таму за да ја потврдат поддршката за Украина. Накратко застана и Претседателот на Србија Александар Вучиќ, кој е единствениот лидер во регионот кој одбива да наметне санкции на Русија. Иако инсистиравме на одговор, Вучиќ во негов стил (не) го одговори прашањето. Беше потпишана и Декларација за поддршка на Украина во која беа променети неколку термини по барање на српскиот претседател.

Advertisement

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to top